• Historia szkoły

• Szkoła Podstawowa w Mirsku działa od jesieni 1945 roku. Początkowo była to placówka łącząca na terenie Mirska szkolnictwo podstawowe i szkołę licealną tzw. 11 - latkę, mieściła się w budynku przy ul. Betleja. We wrześniu 1957 roku zaczyna funkcjonować Szkoła Podstawowa nr 2, w budynku przy ulicy Wąskiej.

Przez kilka kolejnych lat działają więc dwie szkoły podstawowe w naszym mieście. Kierowniczką szkoły przy ul. Wąskiej została pani Zofia Urlich. Pierwszy zespół Rady Pedagogicznej tworzyli: pani Eugenia Sztuderowska, pan Stanisław Blumenfeld, pani Janina Tomczyk, pani Kazimiera Pietraszek i pan Jan Jarczewski.

W latach 60 - tych szkoła podstawowa mieści się już w trzech budynkach, tj. ul. Betleja 32, Wąska 1, Skarbków. W roku szkolnym 1975 / 76 powstaje Zbiorcza Szkoła Gminna w Mirsku, której dyrektorem zostaje pani mgr Zofia Urlich. Przez kilka lat pani Urlich sprawuje kierownictwo nad Zbiorczą Szkołą Gminną i nadzór nad szkołami podstawowymi w Rębiszowie, Krobicy, Giebułtowie. Kolejno dyrektorami Szkoły Podstawowej w Mirsku byli: pan mgr M. Szkudlarek, pan mgr M. Romanowicz, pani mgr B. Nowicka. Od września 1996 roku w wyniku konkursu dyrektorem Szkoły Podstawowej w Mirsku zostaje pani mgr Elżbieta Okulowska.

Reforma systemu edukacji, zmniejszająca się liczba dzieci wpływają na podjęcie decyzji o rezygnacji z budynku szkolnego przy ul. Sikorskiego (dawnej Wąskiej).We wrześniu 2003 roku szkoła zyskuje nowy obiekt, jest nim sala gimnastyczna w budynku przy ul. Betleja.

Obecnie więc w obrębie Szkoły Podstawowej są cztery obiekty. W budynku przy ul. Betleja 32 uczą się uczniowie klas IV - VI oraz mieszczą się: sekretariat i dyrekcja szkoły, biblioteka, mała sala gimnastyczna. W budynku przy ul. Spacerowej 1 zlokalizowane są klasy I - III. Od września 2004 r. w tym budynku odbywać się też będą zajęcia gimnastyki korekcyjnej. W budynku przy ul. Betleja 28 mieszczą się sale zajęć dwóch oddziałów przedszkolnych oraz stołówka i świetlica szkolna. Czwarty obiekt to sala gimnastyczna w budynku sąsiadującym z przedszkolem.

Rada Miejska Gminy Mirsk Uchwałą nr XXXIII/232/05 z dnia 3 czerwca 2005 roku, nadała Szkole Podstawowej w Mirsku imię "Osadników Ziemi Mirskiej"

Z dniem 1 września 2005 Szkoła Podstawowa im. "Osadników Ziemi Mirskiej w Mirsku" oraz Przedszkole Publiczne w Mirsku, Uchwałą Rady Miejskiej Gminy Mirsk nr XXXIV/237/05 z dnia 1 lipca 2005, zostały połączone w Zespół Szkolno - Przedszkolny. Dyrektorem nowo powstałego Zespołu została pani mgr Elżbieta Okulowska.