Imię szkoły
"SZLI NA ZACHÓD... OSADNICY"
Na mocy umowy poczdamskiej w 1945 r. Dolny Śląsk oraz Ziemie Zachodnie powróciły do Polski.
Mieszkańcami Mirska byli przeważnie Niemcy. Małą garstkę stanowili Polacy oraz inne narodowości przywiezione tu na przymusowe roboty w gospodarstwach rolnych i filiach obozów karnych.
Osadnictwo wojskowe było fragmentem procesu zasiedlania i zagospodarowania Ziem Zachodnich i Północnych. Pierwszy etap trwał od czerwca do września 1945 r. Drugi etap rozpoczął się w październiku 1945 r. i trwał do lipca 1948 r.
Historia osadnictwa wojskowego w Mirsku rozpoczęła się z chwilą przybycia do miasta trzyosobowej grupki żołnierzy delegowanej z 27 pułku piechoty 10 Dywizji Piechoty. Byli to: Jan Domalewski, Wacław Szyłobryt i Bronisław Adamczyk. W mieście funkcjonował już pierwszy polski Burmistrz - Ludwik Żak i jego zastępca Julian Lach.
Latem 1945 r. zaczęli przybywać pierwsi zdemobilizowani żołnierze, ich rodziny i nieliczni osadnicy z Polski Centralnej.
Z każdym dniem przybywało dorosłych i dzieci, które czekały na uruchomienie szkoły. Szkoła Podstawowa otworzyła swe podwoje w dniu 5 listopada 1945 r. Kierownikiem został pan Stanisław Kostecki. Nauczycielami: Państwo Walentyna i Marian Didkowscy. Od stycznia 1946 r. na miejsce pani Walentyny Didkowskiej zatrudniono Danutę Gruszkę
Szkoła skupiała 36 uczniów w klasach od I do VII. Z chwilą rozpoczęcia nauki, dzieci przynosiły wiele wartościowych pomocy, jak: wypchane ptaki, zwierzęta, sprzęt sportowy, itp.
W 1953 r. otworzono filię szkoły podstawowej przy ulicy Wąskiej (obecnie Sikorskiego).
Przybywało też nauczycieli: Kazimiera Szczepek, Stanisława Wyspiańska (która do Mirska przyszła piechotą ze Lwówka Śląskiego, ponieważ nie działała jeszcze żadna komunikacja), Panie Janina Cichobłazińska, Zofia Urlich, Edwarda Kostecka.
Liceum Ogólnokształcące tzw. "jedenastolatka", powstało w 1951 r., a pierwsza matura odbyła się w 1955 r.
Od 1957 r. Szkołą Podstawową numer 2 kierowała Pani Zofia Urlich. Na stanowiskach nauczycieli pracowali: Eugenia Sztuderowska, Maria Ratajczakowa i Stanisław Blumenfeld. To skromne grono nauczycieli wychowuje i uczy 214 dzieci w 6-ciu oddziałach.
W roku szkolnym 1963/1964 w wyniku reorganizacji z trzech szkół podstawowych powstała jedna - licząca 948 uczniów. Kierownikiem szkoły pozostała nadal Pani Zofia Urlich, a zastępcą Pani Edwarda Kostecka.
Nadszedł rok 2005. Spotykamy się po wielu latach. Okazja jest szczególna, ponieważ dzięki staraniom obecnej Pani dyrektor Elżbiety Okulowskiej, Komitetu Rodzicielskiego, Burmistrza Andrzeja Jasińskiego, Rady Pedagogicznej i mieszkańców Mirska, po 60 latach istnienia Szkoły Podstawowej nadano jej w czerwcu br. imię "Osadników Ziemi Mirskiej", a dziś przekazywany jest sztandar, który stanowi uwieńczenie tego doniosłego wydarzenia.